Jdi na obsah Jdi na menu
 


LIVINGSTONE / MONZE (Zambie) – VICTORIA FALLS / TENGENENGE (Zimbabwe) – TV Prima natáčela ve střední Africe

Známí redaktoři TV Prima Radim Vaculovič a Veronika Dvořáková dorazili v květnu 2006 do střední Afriky a v rámci svého projektu „Kolem světa za 52 týdnů“ natočili krátké dokumenty o Zimbabwe, Zambii a Malawi. Jejich příspěvky jsou tradičně vysílány v ranním nedělním bloku TV Prima nazvaném Svět 2006 a lze si je také pustit na internetové stránce (www.iprima.cz/zpravodajstviasport/?460e=14545), kde jsou uváděny i další podrobnosti o jejich probíhající cestě po černé Africe.

Oba novináři nejprve natáčeli v druhém největším zimbabwském městě Bulawayu, pak se přemístili ke slavným Viktoriiným vodopádům, kde navštívili místa spojená s pobytem cestovatele Emila Holuba a na zambijské straně řeky Zambezi pak filmovali předání české rozvojové pomoci. K tomuto tématu se pak vrátili v městečku Monze, kde navštívili tamní školu, která před několika týdny získala velký humanitární dar od občanů Děčína. V Zimbabwe navštivili studia znamých zimbabwských malířů Davida Chinyamy a Charlese Kamangwany, a sochařů Dominika Benhury a Lazaruse Takawiry (posledně jmenovaný bude v srpnu 2006 tvořit v Praze), nakonec strávili den ve světoznámé sochařské kolonii Tengenenge sto třicet kilometrů na sever od hlavního města Harare, ale natáčeli také třeba v největší africké továrně obuvnického gigantu Baťa. V Malawi pak cestovali v doprovodu jediného tamního českého krajana.


Čtyři prozatím vyrobené filmy jsou věnovány Viktoriiným vodopádům a osobě Emila Holuba, zimbabwskému sochařství a především Tengenenge, české rozvojové pomoci Zambii a Malawi.


květen 2006

http://www.mzv.cz/wwwo/default.asp?id=40691&ido=2271&idj=1&amb=33&ParentIDO=2271